Középső országrész


Bevezető
Altalános adatok Moldováról
Látnivalók (főoldal)
Kisinyov
Észak Moldova
Középső országrész
Dél Moldova
PMR
Program
Költségek
Információ


По русски
Deutsch

Rezina
A Dnyeszte nyugati partján húzódó városka.

Saharna kolostor
Moldova egyik legszebb nevezetessége. A kolosort a XVII. sz-ban alapítottak, többszöri lerombolás, és újjáépítés során a XIX.sz-ban nyerte el mai formáját. Az ikonoztáz a moldáv népi hagyományok szerint, teljes egészében fából készült. A kolostor közelében lévő völgyben hajdan itt élt remeték sziklacellái bújnak meg, tovább haladva több vízesés keresztezi utunkat, és egy közeli hegycsúcsról nagyszerű kilátás nyílik a Dnyeszterre, és a környék erdeire.

Dobrusa kolostor
A Rezina - Soroca főút mellett található, XVIII.sz-i férfikolosotor.

Tipova kolostor
Jelenleg csak néhány szerzetes lakja, de 300 évvel ezelőtt a környék legjelentősebb egyházi központja volt. Erről tanúskodnak a mai épülettől 10 perces sétával elérhető sziklakolostor romjai. A sziklák közül nyílik talán a legszebb panoráma a Dnyeszterre. A kolosothoz semmiféle közlekedési eszkösz nem közlekedik, a Rezina - Orhei főúttól 16 km-es sétával érhető el.

Orhei
Neve állítólag a magyar Őrhely szóból ered, itt voltak a legtávolabbi magyar érdekeltségű katonai táborok. Jelenleg néhány templom és egy népművészeti múzeum alkotják a nevezetességeket.

Orhei Vece
A Reut folyó kanyonjában húzódó romterület közkeletű elnevezése. Orheitől 12 km-re található, napi 1-2 busz közlekedik, de inkább a gyalogosan megközelíthető helyek közé tartozik. A középkori moldáv állam idejéből származó romok közé várfalak, erődmaradványok, kolostor és templomromok tartoznak. A mai Butuceni, Trebujeni települések környékén, elszórtan húzódnak. Butuceni falu melletti dombról szépen belátni a sziklák között kanyargó folyót.
Căpriana kolostor
Moldova legrégibb, 1429-ben Stefan cel Mare által alapított kolostor. Egyik temploma napjainkig megőrizte eredeti formáját, jelenleg tatarozás alatt áll. A környéken található az ország legnagyobb összefüggő erdősége, a Codru NP. A felszín nagy része kézzel is morzsolható miocén (szarmata, pontuszi) mészkő, amelyben gyakren találhatunk Melanopsys maradványokat.

Călăras
A kisváros környékén a tradicionális moldáv faépítészet több szép példáját is meg lehet nézni. A településtől D-re 10 km-re Horodişte, É-ra Palanka. Megközelíthető Kisinyovból fél óránként járó közvetlen mikrobusszal.

Cricova

Valószínűleg az egyik legizgalmasabb nevezetessége Moldovának. A moldáv borászat fő központja, a környéken szüretelt szőlőkből itt készül a híres moldáv bor. Már a középkorban is hagyományai voltak a borászatnak, a cári időkben kisparaszti pincék voltak itt. A nagy változás aztán a forradalom után kezdődött. A könnyen megmunkálható szarmata mészkövet a sztálini időkben kényszermunkásokkal, poloitikai foglyokkal, köztörvényes bűnözőkkel bányásztatták. Az embertelen körülmények közötti munka több 10 000 fogoly résztvételével, több évtizeden át tartott, az itt bányászott kövekből épült ki az 50-es években Kisinyov. Ami utána maradt, az egy 400 km-es összhosszúságú földalatti labirintus. A békésebb időkben felismerték, hogy (hasonlóan a korábban itt volt pincékhez) a hőmérséklet, páratartalom kiválóan alkalmas borászati tevékenységre. Napjainkban több km hosszú utcák húzódnak a föld alatt, kétoldalt hatalmas boroshordókkal, közöttük elektromos meghajtású teherautók közelekednek. Az utcákat az ott tárolt borokról el is nevezték, egyik legfontosabb pl. a Proszpekt Cabernet (Cabernet sugárút). A borászati múzeumban a Szovjetúnió összes borvidékének főbb fajtái képviselve vannak, ezen kívűl a világ sok más országából is vannak minták. Olyan különlegességeket is őriznek itt, mint pl. Hermann Göring borgyűjteménye, amit a birodalmi marsall a II.világháborús győzelem emlékére tartandó moszkvai ünnepségre vitt. Aztán másképp alakultak a dolgok, a gyűjtemény pedig itt maradt. Vagy 1847-es évjáratú jeruzsálemi misebor, és más érdekességek. A borkombinát a Borfesztivál ideje alatt előzetes bejelentkezés mellett látogatható. Kisinyovból helyijáratú autóbusszal is el lehet ide jutni.
Milesţi Mici
Szintén jelentős borászati központ, a fővárostól mintegy 20 km-re D-re.

Bălanesti
Az ország legmagasabb, 427 m magas pontja. Megmászása nem igényel semmiféle hegymászói gyakorlatot, utcai ruházatban, szőlőskertek között sétálva lehet feljutni a nevezetes pontra.